سقوط حسنی مبارک رئیس جمهور مصر درگذشت در سن 91

یک دسته کوچک موسیقی جاز از تصاویر را نشان می دهد مصر تظاهرکنندگان پاره شدن یک پرتره از رئیس جمهور حسنی مبارک در اعتراض به حکومت خود در شمال شهرستان بندر اسکندریه در 27 ژانویه 2011.

عکس: خبرگزاری فرانسه | گتی ایماژ

رئیس جمهور سابق مصر حسنی مبارک مرده است در سن 91 پس از چند هفته بستری مصر تلویزیون دولتی گزارش روز سه شنبه.

مبارک سرنگون شد در یک قیام در مصر پس از 30 سال حکومت در این کشور در سال 2011 بهار عربی به انقلاب است. او شش سال در زندان پس از اعتراض اما منتشر شد در سال 2017 توسط مصر بالاترین دادگاه تجدید نظر که پاک اکثریت از اتهامات عنوان شده علیه او از جمله تحریک به کشتار نزدیک به 900 معترضان. او در ابتدا محکوم به زندگی در زندان در سال 2012 اما یک دادگاه تجدید نظر را رد کرد که حکم در سال 2014.

این رهبر سرنگون بازگشت به خانه خود در قاهره مجلل Heliopolis منطقه پس از آزادی.

مبارک شناخته شده بود به عنوان یک متحد آمریکا و حریف قوی از مواضع ستیزه جویی با مصر دریافت برخی از 1.5 میلیارد دلار سالانه در ایالات متحده کمک های دوم بالاترین مقدار از هر کشور پس از اسرائیل است. بین سال های 1948 و در سال 2011 ایالات متحده فرستاده شده مصر حدود 72 میلیارد دلار در دو جانبه کمک های اقتصادی و نظامی. او تا حد زیادی خود را ادامه داد سلف انور سادات را سیاست از جمله حفظ پیمان کمپ دیوید و روابط دیپلماتیک با اسرائیل است.

برای میلیون ها نفر از مردم عادی مصر با این حال — به خصوص برای ده ها هزار نفر که اعتراض در میدان تحریر قاهره در سال 2011 — مبارک بود قدرتمند و یک دیکتاتور شناخته شده برای دستگیری مخالفان خود و سرکوب مخالفان است. سازمان های حقوق بشر برای سال خود با انتقاد سخت از جمله اقدامات پلیس به خشونت بازداشت خودسرانه و شکنجه و عدم آزادی بیان و مونتاژ و سانسور سیاسی.

مصر تحت چند پر سر و صدا سال پس از بهار عربی از شورش و دوم ریاست جمهوری فردی گری در سال 2013 که دیدم نظامی فشار کنار رئیس جمهور منتخب و عضو اخوان المسلمین محمد مرسی. مرسی در زندان درگذشت در سال 2019. مصر از زمان رئیس جمهور مصر وخیم.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>