سفارش کتاب از آمازون

به گزارش ایران پیپر , این یادداشت به وسیله نویسنده‌ای به نگارش درمی‌آید که کاربری تلفن همراه موبایلش را بیش تر از آن که برای بهره‌گیری از سرویس ها تماس و پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی باشد , دری به پردیس ِ نرم‌افزارهای کتابخوان و سفارش کتاب از آمازون می‌داند! آری دوستان خوب عزیز! می دانم که قدم‌زدن در خیابان انقلاب ِتهران و دورزدن در کتابفروشی‌ها و بوییدن رایحه ِ کاغذها مضاعف شورانگیز و دارنده شم نوستالژیک است , ولی خب میهن ما جمهوری اسلامی ایران , خیابان‌های دیگری نیز دارااست .

خیابان‌هایی که در شهر کوچکی در استانی غربی دربین رشته‌کوه‌های زاگرس واقع شده , یا این که کوچه های روستایی آن سوی بیابان , کوچه‌ها و خیابان‌هایی که خالی از فروشگاه کتابفروشی است , زیرا هنوز سفارش کتاب از آمازون برای ما در سطر ِ ارزشی میوه و طعام نیست تا به ازای ده‌ها بقالی و سوپرمارکت , وجود یک کتابفروشی نیز الزامی باشد , صحت دارد که چرخ کتابفروشی در خیلی از بخش ها و شهرها نمی‌چرخد و نمی‌صرفد! ولی هیچ شهر و روستایی عاری از آدم‌های مشتاق و نیازمند به کتاب‌ها نیست! آدم‌هایی که فاصله‌شان تا شهر کتاب‌ها و گلشن کتاب و خیابان انقلاب خیلی مضاعف است! اینجانب از به عبارتی انسان ها هستم که بعداز شستن ظرف‌های شام میتوانم تحت سقف خانه‌ام در شهری کوچک فقط با در دست‌داشتن موبایل موبایلم , با نصب دو سه نرم‌افزار کتابخوان به ده‌ها هزار کتاب با موضوعات متفاوت و متنوع دسترسی داشته باشم!

شگفت‌آور است! و جالب‌تر آن که تحت عنوان هر کس شغلش نویسندگی و رئیس انتشارات سفارش کتاب از آمازون است , نه‌تنها کتاب الکترونیک و نرم‌افزارهای کتابخوان را موجب کسادی بازار و حریف نمی‌دانم که آنان را بسترهایی برای توزیع عادلانه‌تر کتاب و یاریگر ناشران نوباوه و کم سرمایه می دانم .

همان‌طور که در اتوبوس یا این که روی صندلی توقع مریضخانه و مطب دکتر , یا این که مهمانی‌های صبر سربری که میل کلام ندارم به فردوس نرم‌افزارهای کتابخوان سفارش کتاب از آمازون در گوشی‌ام پناه می برم , به طور همزمان پیامکی اخذ می کنم که متن است مدیر با شخصیت انتشارات فلان! تسویه اکانت زمان انجام و مبلغ واریز شد . برای داده ها بیشتر به لینک و پیوند ذیل رجوع نمایید . با سپاس از همیاری شما , تکثیر الکترونیک فلان!

به پیوند ذی‌ربط می روم و تعداد فروش کتاب‌های انتشار , ایده ها خواننده‌گان و مبلغ واریزی را بازدید می کنم . از پرفروش‌های انتشارات کتاب سفارش کتاب از آمازون است که فقط روستا ورژن کاغذی از آن را فقط برای سطح اخذ جواز و تحویل به کتابخانه ملی و وزارت پند به چاپ رسانده‌ام و آن گاه پوشه متنی را فارغ از پرداخت هیچ هزینه‌ای به تکثیر الکترونیک سفارش کتاب از آمازون تحویل داده و در سود فروش و توزیع کتاب سهیم شده‌ایم!

در حالی که روزگاری نزدیک , ناشری که سرمایه پرداخت هزینه صفحه و چاپخانه نداشت به هیچ وجه نمی‌توانست به صنعت تکثیر ورود نماید و بعد از آن نیز در رقابت با ناشران بزرگ یا این که پرنفوذ به راحتی نمی‌توانست همیاری شرکت‌های پخش کتاب را جلب نموده و کتاب اش را به پشت ویترین کتابفروشی‌ها برساند!
اکنون با کمک قابل انعطاف افزارهای کتابخوان سفارش کتاب از آمازون , کتاب مولف ای تازه مداد یا این که ناشری شهرستانی به عبارتی میزان قابلیت و امکان چشم و خوانده‌شدن داراست که کتاب های ناشران پایتخت یا این که نویسندگان مشهور .
خب ممکن است منتظرید تحت عنوان یادداشتی که قرار است به بررسی مزایا و معایب کتاب الکترونیک و بسترهای فروش آن بپردازد , یکسری خطی نیز شکایت کنم و عیب‌ها را برشمارم! برای آن که خیالتان راحت شود صحبت پایان را همین وسط نوشته می گویم ; ورژن کاغذی کتاب‌ها می بایست چاپ شود و هیچ کتابی نباید تنها الکترونیک باشد! خیر برای بوییدن و بو یاد انگیز صفحه ها , بلکه برای روز مبادایی که طی اتفاقی تعجب آور , دنیا یکباره از وب و گوشی‌های تلفن همراه و دنیای مجازی محروم و خالی شود! خوبتر است ورژن فیزیکی و کاغذی کتاب‌ها چاپ و حفظ شود تا علم و داستان‌ها و اندیشه‌ها و نگاشته‌های بشری همراه تکنولوژی محو و نابود نشود! ( لبخند )

ولی بشر متعصبی نیستم و میگویم اشخاص مختارند هرمورد را که مایلند برای مطالعه گزینش نمایند ; دربین کتابی که با دست‌کم 30 تا 50 درصد ارزان‌تر از ورژن کاغذی سفارش کتاب از آمازون به فروش می‌رسدو فونت و مداد و سایز کلمه ها و رنگ و فروغ و روشنایی صفحاتش قابل تهیه و تغییر تحول است و تمامی کتب که احتمال دارد مشتمل بر هزاران کتاب باشد در تلفن همراه یک‌سری گرمی جای میگیرد و کتابی که می بایست یکسری برابر هزینه پرداخت و حمل آن نیز در هر مکانی طاقت فرسا است ! گرچه با ارتقا نجومی ارزش برگه که ناشران متعددی را بر زمین زده و ارزش کتاب‌ها را بدون چاره به تعدادی برابر قبلی رسانده است , چه بسا برای عاشقان و معتادان کتاب نیز نهایتا خرید تعدادی

ایندکسر