اسکاندیم فلز گران بها

یکی کمیاب ترین وارزشمند ترین فلز در دنیا اسکاندیم است

اسکاندیم یک عنصر شیمیایی با نماد Sc و شماره اتمی 21 است. یک عنصر بلوک d فلزی به رنگ سفید نقره ای ، در طول تاریخ به عنوان عنصری از زمین نادر طبقه بندی شده است ، همراه با ایتریوم و لانتانیدها. در سال 1879 با تجزیه و تحلیل طیفی مواد معدنی اکسینیت و گادولینیت از اسکاندیناوی کشف شد.

https://www.tejarat-gram.ir/blog/industrial-articles/precious-metals

اسكانديوم در بيشتر ذخاير تركيبات نادر خاكي و اورانيوم وجود دارد اما فقط در چند معدن در سراسر جهان از اين كانسارها استخراج مي شود. به دلیل دسترسی کم و مشکلات در تهیه اسکاندیم فلزی ، که برای اولین بار در سال 1937 انجام شد ، تا سال 1970 که اثرات مثبت اسکاندیم بر روی آلیاژهای آلومینیوم کشف شد و استفاده از آن در چنین آلیاژهایی ، برنامه های کاربردی برای اسکاندیم فراهم نشد تنها کاربرد اصلی آن باقی مانده است. تجارت جهانی اکسید اسکاندیم 15-20 تن در سال است.

 

خواص ترکیبات اسکاندیم بین واسطه های آلومینیوم و ایتریوم است. یک رابطه مورب بین رفتار منیزیم و اسکاندیم وجود دارد ، همانطور که بین بریلیوم و آلومینیوم وجود دارد. در ترکیبات شیمیایی عناصر موجود در گروه 3 ، حالت اکسیداسیون غالب 3+ است.

 

مشخصات شیمیایی

اسکاندیم یک فلز نرم با ظاهری نقره ای است. هنگامی که توسط هوا اکسید می شود ، گچ کمی مایل به زرد یا مایل به صورتی ایجاد می کند. این ماده در معرض هوا قرار دارد و به آهستگی در بیشتر اسیدهای رقیق حل می شود. این ماده با مخلوط 1: 1 اسید نیتریک (HNO3) و 48٪ اسید هیدروفلوئوریک (HF) واکنش نمی دهد ، احتمالاً به دلیل تشکیل یک لایه منفعل غیر قابل نفوذ است. چرخش های اسکاندیم با شعله زرد درخشان در هوا مشتعل می شوند و اکسید اسکاندیم را تشکیل می دهند.

 

ایزوتوپ ها

مقاله اصلی: ایزوتوپ های اسکاندیم

در طبیعت ، اسکاندیم فقط به عنوان ایزوتوپ 45Sc یافت می شود که دارای چرخش هسته ای 2/7 است. این تنها ایزوتوپ پایدار آن است. سیزده رادیو ایزوتوپ با پایدارترین 46Sc مشخص شده است که نیمه عمر آن 83.8 روز است. 47Sc ، 3.35 روز ؛ پوزیترون ساطع کننده 44Sc ، 4 ساعت ؛ و 48Sc ، 43.7 ساعت. تمام ایزوتوپهای رادیواکتیو باقی مانده نیمه عمر کمتر از 4 ساعت دارند و اکثر اینها نیمه عمر کمتر از 2 دقیقه دارند. این عنصر همچنین دارای پنج ایزومر هسته ای است که پایدارترین آنها 44mSc است (t1 / 2 = 58.6 ساعت). [9]

 

ایزوتوپهای اسکاندیم از 36Sc تا 60Sc متغیر هستند. حالت پوسیدگی اولیه در جرم های کمتر از تنها ایزوتوپ پایدار ، 45Sc ، جذب الکترون است و حالت اولیه در جرم های بالاتر از آن ، انتشار بتا است. محصولات اولیه پوسیدگی در وزن اتمی زیر 45Sc ایزوتوپ کلسیم و محصولات اولیه وزن بالاتر اتمی ایزوتوپ تیتانیوم هستند.

 

رخداد

در پوسته زمین ، اسکاندیموم نادر نیست. تخمین ها از 18 تا 25 ppm متفاوت است که با وفور کبالت (20-30 ppm) قابل مقایسه است. اسكانديوم تنها پنجاهمین عنصر متداول در زمين است (35 امين عنصر موجود در پوسته) ، اما بيست و سومين عنصر معمول خورشيد است. [10] با این حال ، اسکاندیم به طور پراکنده توزیع می شود و در بسیاری از مواد معدنی به مقدار کمی مشاهده می شود. [11] مواد معدنی کمیاب از اسکاندیناوی [12] و ماداگاسکار [13] مانند تورتویتیت ، اکسینیت و گادولینیت تنها منابع غلیظ شناخته شده این عنصر هستند. تورتویتیت می تواند تا 45٪ اسکاندیم به شکل اکسید اسکاندیم داشته باشد. 

 

شکل پایدار اسکاندیم از طریق فرآیند r در ابرنواختر ایجاد می شود. همچنین ، اسکاندیم با جوشش پرتوهای کیهانی هسته آهن که بیشتر است ایجاد می شود.

ایندکسر